Deň 64 a vyjasnenie

Včera som chcela natočiť video o splnovom rituáli v angličtine. Vyzeralo to ako jednoduchá úloha. Proste preložím to slovenské video, ktoré má 3 iba minúty. Preložím, naučím sa, a môžem to potom buď natočiť ako video alebo ísť rovno naživo ako FB live.

Samozrejme že až také ľahké to nebolo 😀 Preložiť význam, to nie je až také ťažké. Lenže sformulovať to v angličtine tak, aby to znelo prirodzene a bolo to príjemné na počúvanie, nájsť slová, ktoré presne vystihujú významové odtiene, aby to bolo zaujímavé bez zbytočného balastu… Inak to býva spravidla ťažká úloha pre mňa aj v slovenčine, napísať si text.

Preto sa snažím väčšinou ísť rovno naostro a radšej to skúsim na viac krát a dúfam, že niektorý variant bude použiteľný a podľa mojich predstáv (a väčšinou nakoniec aj tak musím zaťať zuby a napísať si to, a potom s to naučiť aspoň približne, aby tam bolo všetko čo chcem povedať v správnom poradí, správne vyjadrené a bez zbytočných obkecávačiek).

Inak spomínam si, že aj pri tom slovenskom videu o rituáli mi zabralo niekoľko hodín, kým som ho natočila podľa mojej predstavy 😀 A to som ho ešte nemusela strihať, lebo 3 minúty po slovensky si dokážem zapamätať a povedať súvislo na jeden raz. A tiež som ho nemusela dodatočne upravovať, lebo pred 3 rokmi, kedy som to natáčala, ešte neboli také nároky na udržanie pozornosti diváka vkladaním obrázkov alebo kombinovaním záberov z 2 kamier a podobne.

A tak som sa včera večer dostala iba do fázy, kedy som mala ako-tak pripravený text (teda nerobila som to od rána do večera, ale zase všetok čas ktorý som mohla venovať práci som trávila prekladaním a formulovaním). Ísť naživo na FB neprichádzalo do úvahy. Rozhodla som sa ale, že to natočím aspoň cvične na video, aby som si jednak cvičila pohľad do kamery a nepozerala pri rozmýšľaní kade – tade, a jednak aby som celkovo sa pozrela na zázname ako to vyzerá, keď hovorím po anglicky, či sa to dá počúvať 😀

No a potom som si povedala, že keď už som sa tomu toľko venovala a vysvetľovala, prečo je fajn si taký rituál urobiť a ako pri tom postupovať, že si ho teda idem urobiť, keď už je ten Spln. A naozaj som sa naladila na svoju víziu. Na to, ako cestujem karavanom po Európe a robím rozhovory so zaujímavými ľuďmi. Aj som si popísala výslednú realitu, presne tak ako to radím vo videu 😀

A následne som oveľa jasnejšie uvidela, čo je pre mňa dôležité a čo nie z mojich mnohých nápadov a plánov 🙂 . Jasné ako facka – ak chcem robiť rozhovory po Európe, potrebujem sa zdokonaliť v angličtine, a budovať si anglicky hovoriace publikum (lebo ak chcem osloviť niekoho známejšieho, počíta sa aké veľké mám publikum, či sa mu oplatí strácať so mnou čas).

Tak znova sa ukázalo, aké hodnotné sú tie moje rady 😀 A musím sa smiať tomu, ako ma to zakaždým prekvapí, že to funguje 😀 Fakt som sa za posledné tri roky, kedy som vytvárala všetky svoje kurzy, viac sústredila na vytvorenie metódy, sformulovanie postupu, na to, ako to čo najlepšie vysvetliť a čo najviac hodnoty vložiť do kurzu pre ostatných, aby sa mohli čo najviac posunúť v živote. A zabudla som sa tým sama riadiť (alebo mi to prišlo že ja už to viem, tak to nemusím až tak presne dodržiavať 😀 )

Tak myslím, že aj budúci rok asi zostanem iba pri tom – pri sústredení sa na seba a na svoj posun, na aplikovanie vlastnej metódy a dodržiavanie mojich múdrych rád 😀 . Že ešte nejdem riešiť ostatných a pokúšať sa niekoho učiť, ako má žiť. Lebo aj učiť sa treba naučiť (to som si uvedomila, keď som študovala za učiteľa jazdy na koni a uvedomila som si, ako som sa pokúšala ľudí učiť predtým a ako sa to naozaj má robiť a prečo).

Ale veď uvidíme, čo príde 🙂

Slavomíra Harcegová
Ako konzultant feng šuej pomáham ľuďom vytvoriť si harmonický domov, ktorý ich bude dobíjať energiou a podporovať ich na ceste k splneniu svojich snov. Som autorkou knihy Tajomstvo feng šuej - 12 praktických krokov k životu vašich snov >> Môj príbeh si môžete prečítať tu >>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *