Aj duševná potrava potrebuje čas na strávenie

Minulý víkend som sa bola pozrieť na Medzinárodnom kongrese východných umení a učení v Bratislave. Chodím tam každý rok, vždy to bolo pre mňa veľmi lákavé. Toľko nových informácií!

Tento rok bol ale iný…

Nie že by to nebolo zaujímavé. Tak napríklad prednáška Howarda Choya bola úplne skvelá (na predchádzajúcom kongrese som s ním natočila aj kratučký rozhovor), Petr Bílý patrí tiež medzi mojich obľúbených (a mám s ním dohodnuté interview, tak vám ho sem potom určite pridám), organizátor Noro Synčák je studnica východnej múdrosti (a aj vyzerá tak trochu ako čínsky majster feng šuej 🙂 ), čínska medicína, mandaly, domáce čarovanie, jednoducho skvelý program.

Nechýbali ani tradičné sprievodné podujatia – hudobné vystúpenia,  čajovňa s ochutnávkou tradičných čínskych čajov, predaj kníh, tibetských mís a iných rekvizít, možnosť vyskúšať si vodnú kaligrafiu na horúcom kameni,  spoločné vytvárane pieskovej mandaly…

Čo bolo teda iné?

Ako to už býva, iné bolo moje vnútorné naladenie. Chodila som okolo pultov s knihami na moje obľúbené témy, a – nič. Pozerala som si tibetské misy všetkých veľkostí, bubny a píšťaly, CDčka s meditačnou hudbou na každú príležitosť… a nič, vôbec nič. Žiadny záchvev túžby, žiadny záujem. Ani štipka.

Čo sa to so mnou stalo?

Prvý deň som si myslela, že som iba unavená a nevyspatá. Na druhý deň mi to už ale začalo byť podozrivé. Predsa akcie tohto druhu ma odjakživa nabíjali! To je čudné, čo sa to so mnou deje?

Po kongrese som teda zašla k „jasnovidcovi“, ktorý vidí aj to, čo je očami neviditeľné. Chcela som vedieť, prečo som v poslednom čase stále unavená, či mi niečo/niekto neodčerpáva energiu, alebo čo je vo veci, a čo s tým mám urobiť.  Za normálnych okolností sa to pokúšam zistiť v meditácii alebo aktívne počas proces-orientovanej terapie, alebo si urobím energetické čistenie, pôst či niečo podobné, čo mi príde ako vhodné riešenie. Tentokrát som ale nemala chuť a silu vôbec na nič, tak som zvolila jednoduchšiu cestu – usadila som sa do kresla, položila som otázku a nechala „pracovať“ niekoho iného.

Bola som si takmer istá, že je to záležitosť nejakého „energetického upíra“. Odpoveď ma preto zaskočila:. „Nič tam nemáš, je to čisté“.  Tak prečo som stále taká unavená? A čo mám s tým robiť?? „Proste si to prehnala s energetickými aktivitami a si unavená. Jednoducho si oddýchni, aspoň 2 týždne. Zájdi si do kúpeľov do teplého bazénu, odpočívaj, nič iné nepotrebuješ riešiť.“

Éééé… čože? Odpočívať? Tak taká možnosť ma teda nenapadla 😀 . A 2 týždne? Tak to už si vôbec neviem predstaviť! Keď som sa ale spätne pozrela na posledné obdobie – nuž áno, dáva to zmysel.

Trochu som pozabudla, že tak ako prijímanie potravy, tak aj prijímanie informácií má svoj cyklus, ktorý je relatívne energeticky náročný, a po prijatí určitého množstva sa myseľ zasýti a potrebuje čas na ich „strávenie“.

A ja som za posledné 3 týždne absolvovala:

  • týždenný geomantický seminár v Nemecku (a ten bol fest náročný energeticky)
  • víkendový biznis workshop v Prahe (celý deň intenzívnej mentálnej práce)
  • proces-orientovanú terapiu (s vhľadom do minulého života a odblokovaním, uf)
  • spomínaný Kongres východných učení a umení (2 dni odborných prednášok)

Okrem toho samozrejme práca, priebežné štúdium nemčiny a tiež technikálií potrebných na vytváranie stránky. A dosť, energia spotrebovaná, myseľ preplnená. Je čas na triedenie a ukladanie, spracovanie a následné využitie v praxi.  A mám pocit, že to nie je len krátkodobá záležitosť. Skôr to vyzerá na začiatok inej životnej etapy.

Proste dosť hromadenia zaujímavých a dôležitých informácií, dosť vysedávania po seminároch, prednáškach a kongresoch rôzneho druhu, dosť nakupovania ďalších a stále nových kníh, dosť hľadania pravdy a univerzálnej múdrosti niekde tam vonku.

Nie že by som si myslela že už všetko viem, to ani zďaleka. Len proste prišiel čas všetky rokmi nadobudnuté vedomosti „stráviť“.

A keďže najlepší spôsob, ako niečo pochopiť do hĺbky, je učiť to niekoho iného, môžete sa tešiť na ďalšie nové videá a články 😉 

P.S. Tiež máte niekedy pocit, že máte v tých informáciách o feng šuej zmätok? Netrápte sa, možno ich tiež iba potrebujete stráviť 🙂

P.S.2 Máte nejaké otázky a nejasnosti ohľadom feng šuej? Sem s nimi! Rada vám vysvetlím, ako to naozaj funguje. A ak ste netrpezliví a chcete vedieť všetko hneď a zaraz, podrobný návod na zariadenie priestoru pre lepší život nájdete tu 😉

 

 

 

Slavomíra Harcegová
Ako konzultant feng šuej pomáham ľuďom vytvoriť si harmonický domov, ktorý ich bude dobíjať energiou a podporovať ich na ceste k splneniu svojich snov. Som autorkou knihy Tajomstvo feng šuej - 12 praktických krokov k životu vašich snov >> Môj príbeh si môžete prečítať tu >>
Komentáre