Výzvy života prijímam!

Život nám pravidelne prináša najrôznejšie výzvy. Môžeme ich buď prijať a posunúť svoje hranice, alebo pred nimi zatvárať oči a schovávať sa. To prvé nás oslobodzuje a posúva na  „vyšší level“, to druhé zväzuje a drží na mieste.

Nedávno som aj ja dostala možnosť vybrať si. Prišla vo forme kamaráta Michala. Mala som cestu cez Prahu, tak som sa rozhodla naše internetové priateľstvo posunúť aj do reálnej roviny. Stretnutie bolo veľmi inšpiratívne, prebrali sme všetko možné. Do reči prišli aj moje podnikateľské pokusy, a koľko času mi v priemere zaberie natočenie 2-3 minútového videa, lebo si to musím všetko dôkladne pripraviť, aby to bolo čo najlepšie, v rámci možnosti dokonalé.

Na jednej strane chvályhodná snaha, od istej hranice ale kontraproduktívna. Lebo koľkokrát sa mi stalo, že mi prišla myšlienka, chcela som sa o ňu podeliť vo videu aj s ostatnými, ale…

ALE:

  • nemala som dosť času na to, aby som si x-krát premyslela a prepísala tú správnu a dokonalú formuláciu
  • nemala som práve k dispozícii ideálne pozadie, kde by som to mohla natočiť
  • nemala som práve dosť dobré vlasy alebo dostatočne vhodné oblečenie
  • zneistela som a samotná myšlienka sa mi po pár opakovaniach už nezdala až taká úžasná
  • alebo niečo iné nebolo práve dostatočne dokonalé

A tak nakoniec video nevzniklo, a myšlienka zostala nevypovedaná, hoci mohla niekomu priniesť nový vhľad do jeho aktuálnej situácie, mohla niekoho potešiť alebo iným spôsobom zarezonovať s jeho dušou. A pri tom – koľko som už videla videí, ktoré síce nemali dokonalú formu, ale myšlienka v nich ma oslovila, pomohla zapadnúť ďalšiemu dieliku v skladačke spoznávania mojej duše!

Lenže to, čo ma najviac napĺňa – inšpirovať ostatných, ukazovať im cestu, ktorú som si aj ja prešla, cestu k šťastnejšiemu životu cez spoznávanie seba a svojich možností, odhaľovanie zákutí svojej duše – sa dá jedine zdieľaním. A dosť ťažko budem niečo zdieľať bez toho, aby som to vyslovila. A tak som vo chvíľke uvedomenia a nadšeného zápalu predniesla sľub: „Zajtra ráno natočím video iba tak, bez niekoľkohodinovej prípravy, proste niečo poviem do kamery. Jednoducho vybehnem napríklad na Karlov most a natočím video!“

„Zajtra?“ spýtal sa Michal, otvoril svoju tašku a tváril sa tajomne. „Áno, zajtra“, odpovedala som odhodlane. „Zajtra?“ spýtal sa ešte raz Michal, a s diabolským úsmevom začal vykladať na stôl nejaké predmety. „Myslíš, že zajtra?“ spýtal sa ešte raz so šibalským výrazom, a vtedy mi došlo, čo za huncútstvo na mňa chystá. Spoznala som predmety, ktoré vytiahol, a z jeho výrazu mi bolo jasné, že sa z toho už nevykrútim.

To už pripevňoval držiak na stoličku, a vo mne hladina adrenalínu prudko stúpala. „Čože? Natočiť niečo iba tak, z fleku a bez prípravy, hneď teraz?  A o čom budem hovoriť?? A čo keď sa zakokcem alebo budem rozprávať nezmysly?“ bežali mi hlavou známe strachy.

Vedela som ale, že ich chcem prekonať, postaviť sa im zoči-voči, a odzbrojiť ich otázkou „A čo keď? Čo najhoršie sa mi môže stať?“

No čo vlastne? Veď o nič nejde. Prinajhoršom ma Michal natočí, ako kokcem a trepem nezmysly, a to je všetko. Veď to nebude vysielať televízia! Veď to vôbec nikto nemusí vidieť! A keby aj – tak čo?

Tak proste niekto zistí, že nie som dokonalá! A kto vlastne je dokonalý? A existuje vôbec niečo také ako dokonalosť?

A tak som do toho šla. A prežila som, a ďalšia bariéra je preč! A nie len jednorázovo, ten pocit víťazstva je návykový, a tak som na druhý deň natočila aj to video na Karlovom moste, tak ako som sľúbila, a o pár dní som ešte zvýšila latku a šla som do živého vysielania na FB, ha!

Často sú naše predstavy o niečom strašidelnejšie ako tá vec samotná, to je to známe príslovie „strach má veľké oči“.

A aby ste mi verili (a ja som prekonala ďalšiu bariéru, lebo jedna vec je niečo natočiť, ale ešte úplne iná je to aj zverejniť 😀 ), tak sledujte:

 

A čo vy? Aká je vaša najväčšia výzva? A čo s ňou urobíte?

Slavomíra Harcegová
Ako konzultant feng šuej pomáham ľuďom vytvoriť si harmonický domov, ktorý ich bude dobíjať energiou a podporovať ich na ceste k splneniu svojich snov. Som autorkou knihy Tajomstvo feng šuej - 12 praktických krokov k životu vašich snov >> Môj príbeh si môžete prečítať tu >>
Komentáre