Dajú sa zladiť „slamáky“ a feng šuej?

     Milujem domy z hliny, dreva, kameňa či slamy. Život v súlade a v spolupráci s prírodou. 11110547_986234691400688_2420648109533111513_nVšetky tie perníkové  10516634_10152910563379269_833132000802122035_nchalúpky uprostred lesa alebo na lúke plnej kvetov, s ručne nanášanou hlinenou omietkou, s ozdôbkami aj na miestach, kde by ste ich nečakali. Vtipné využitie obyčajných vecí na neobyčajné účely, detaily, ktoré si všimnete až pri treťom pohľade, ale potom vám vyrazia dych svojou akoby vnútornou krásou… Keď natrafím na zvlášť vydarené fotky, ktoré ma pohladia pri srdci a vyčaria úsmev uprostred každodenných starostí, zdieľam ich na FB, aby som podobné pozastavenie a „preladenie“ dopriala aj iným.

       Až jedného dňa som na sériu podľa mňa vydarených obývačiek v hlinených alebo drevených domčekoch a otázku „Ktorú by ste si vybrali?“ dostala aj takúto odpoveď:

komentFB

     Hm. Ostré hrany? V hlinenom dome?? Trámy, to je jasné. Betónový strop by v drevostavbe vyznel dosť nepatrične, asi rovnako ako sadrokartón v hlinenom domčeku :D. Ale súhlasím, trámy nie sú z pohľadu feng šuej ideálne. A tak som sa pri pridávaní dnešného príspevku trochu zarazila – nemám nejako okomentovať tie zjavné „fengšuejprešľapy“ v poslednom obrázku, aby si niekto nemyslel že to nevidím? Veď len povážte: vaňa v spálni, trám nad posteľou, a k tomu na spálni chýbajú dvere…!

CBWKS_DVF_int7Ibaže keď som sa pokúšala sformulovať niečo zmysluplné, a pritom krátke a výstižné, nie a nie to vtesnať do tých pár riadkov, ktoré som tomu chcela venovať. Napádali ma nové a nové súvislosti, rôzne uhly pohľadu, skrátka celé samostatné témy. A najviac mi rezonovala otázka: Má vôbec zmysel upozorňovať na „chyby“ v domčekoch, v ktorých je dozaista niekoľkonásobne viac energie ako v ľubovoľne vyšperkovanej „feng obývačke“, ktorá sa ale nachádza trebárs v petržalskom paneláku?

Je presne vyrátané rozmiestnenie nábytku jediná pointa dobrého bývania? Je feng šuej len o tomto?

     Odpoveďou je rozhodné nie. Je pravda,  že vhodné rozmiestnenie nábytku má zásadný vplyv na prúdenie energie v priestore. Dôležitý je ale aj výber miesta na bývanie, použité materiály, tvar domu a jeho dispozícia, vzájomná poloha jednotlivých izieb, orientácia na svetové strany, pre koho je dom určený, účel na ktorý má slúžiť… A tiež akým spôsobom ho stavali, kto a v akom rozpoložení tvoril interiér, aký je pôvod a energia zariaďovacích predmetov, a ešte veľa iných faktorov vplýva na celkovú energiu domu, a teda aj výsledný pocit z priestoru a samozrejme jeho vplyv na obyvateľov. Feng šuej je hlavne o harmónii.

     A harmónia je o rovnováhe, zladení všetkých dôležitých súčastí do zmysluplného funkčného celku. Ako v bývaní, tak aj v celom živote.

     Ako konzultant preto vždy posudzujem priestor ako celok. Nie len rozloženie nábytku podľa fotky, ale aj v akom prostredí sa dom nachádza, ako pôsobí dom ako celok, či je v súlade so svojím okolím, z akého je materiálu, aký mám v ňom pocit, ako sa darí obyvateľom a podobne. Preto obrázky prírodných domčekov nehodnotím, majú slúžiť skôr na inšpiráciu a potešenie oka, na uvedomenie si iného pocitu z bývania. Potešte a inšpirujte sa teda aj vy 🙂

P.S.1: Keby som chcela hodnotiť tento konkrétny domček, v texte je uvedené že má slúžiť pre hostí, a stavím sa že ktorýkoľvek hosť z mesta sa bude po týždni pobytu v ňom cítiť ako znovuzrodený aj napriek uvedeným „chybám“. Napokon keby to niekomu vadilo, tak si môže dať do vstupného otvoru záves, nad posteľou vytvoriť „nebesá“, no a pred vaňu postaviť maľovaný paravan 😀

P.S.2: Ak si chcete skontrolovať, či nemáte nejaké zásadné nedostatky pri vytváraní priaznivej energie u vás doma, stiahnite si zadarmo môj eBook „Nechajte energiu prúdiť“ 😉

Slavomíra Harcegová
Ako konzultant feng šuej pomáham ľuďom vytvoriť si harmonický domov, ktorý ich bude dobíjať energiou a podporovať ich na ceste k splneniu svojich snov. Som autorkou knihy Tajomstvo feng šuej - 12 praktických krokov k životu vašich snov >> Môj príbeh si môžete prečítať tu >>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *